جنس کلاه ایمنی از چیست

جنس کلاه ایمنی

کلاه ایمنی از چه موادی ساخته شده است ؟

کلاه های ایمنی یکی از اجزاء مهم حفاظت فردی کارکنان به حساب می آید این کلاه ها از مواد اولیه مختلفی ساخته شده است و هر کدام دارای ویژگی های و مشخصات مخصوص به خود می باشد . اما در درجه اول باید بدانیم که کلاه ایمنی اصلا چیست و از چه اجزائی ساخته شده است . پیشنهاد میکنیم اگر نمیدانید کلاه ایمنی چیست و چه کاربرد های دارد از طریق کلیک روی تصویر زیر با آن آشنا شوید .

خب دوستان حالا که متوجه شدیم کلاه ایمنی از چه اجزائی تهیه شده است و چه کاربرد هایی دارد میتوانیم در مورد جنس و مواد اولیه تشکیل دهنده کلاه ایمنی را بررسی کنیم . در این مقاله منظور از از جنس ، جنس پوسته خارجی کلاه می باشد .

پوسته خارجی کلاه های ایمنی باید در عین سبکی مقاومت بالایی را در برابر انواع خطرات و تهدیدات فیزیکی و شیمیایی را از خود نشان دهد . عواملی مانند خطر سقوط اجسام روی سر ، پاشش مواد شیمیایی و… در صورت نبود کلاه ایمنی مقاوم و با کیفیت میتواند آسیبی وارد کند که تا اخر عمر نتوان آن را بهبود داد .

کلاه های ایمنی از چه جنسی ساخته شده است ؟

  • پلاستیک فشرده یا همان پلی اتیلن
  • پوسته از جنس پلی مر یا همان ABS
  • پوسته خارجی از جنس آلومنیوم
  • فایبر گلاس fiberglass
  • پلی کربنات POLY CARBONATE

با ما همراه باشید تا به صورت تخصصی درباره هریک از این مواد به بحث و بررسی بپردازیم .

کلاهی ایمنی پلاستیکی از جنس پلی اتیلن :

پلی اتیلن که به آن HDPE نیز گفته می شود نوعی ماده با چگالی بالا و قابلیت خم شدگی را دارد . کلاهی که از این ماده استفاده می شود قابلیت ضربه گیری و شوک گیری مناسبی را دارد و بدلیل عایق رسانای برق بودن از آن ها در تولید کلاه ایمنی عایق برق نیز استفاده می شود .

خری کلاه ایمنی عایق برق

کلاه ایمنی از جنس پلی مر ABS :

پلی مر ABS بدلیل سبکی بیشتر و مقاومت حرارتی و شیمایی بالاتر نسبت به پلی اتیلن کاربرد فراوانی در صنعت دارد . کلاهی که از این جنس ساخته شده باشد دارای مقاومت فیزیکی و حرارتی و شیمایی بالا می باشد . همچنین جهت تست میزان مقاومت این کلاه آن را به یک سر مصنوعی میگذارند . سپس جسم 5 کیلویی را از فاصله یک متری روی آن رها میکنند . ضربه ای که به کلاه وارد می شود نباید بیشتر از 500 dyne باشد .

کلاه ایمنی از جنس آلومنیوم :

کلاه ایمنی آلومنیومی به دلیل به کار گیری آلومنیوم در آن دارای وزنی سبک بوده و به دلیل مقاومت در برابر مواد مذاب و آتش در صنایعی همچون فولاد و آتشنشانی کاربرد زیادی دارد . سبکی این ماده باعث شده است تا کاربر هنگام استفاده از کلاه دچار خستگی نشود . این کلاه در کارخانجات کاغذ سازی و ساختمانی کاربرد دارد

کلاه ایمنی از جنس فایبر گلاس :

فایبرگلاس توانایی مقاومت بالایی در برابر حرارت دارد به طوریکه در آزمایشات انجام شده توانسته تا 2000 درجه دما را تحمل کند . از این رو کلاهی که از این ماده استفاده میکند به کلاه ضد حریق نیز معروف است . و کلاه فایبرگلاس در صنایعی نظیر ریخته گری بسیار پرکاربرد می باشد .

کلاه ایمنی از جنس پلی کربنات :

پلی کربنات که در اصطلاح به آن PC نیز گفته می شود در تولید تجهیزات ایمنی بسیار پرکاربرد است به طوریکه از آن علاوه بر کلاه در تولید عینک های ایمنی نیز استفاده می شود . پلی کربنات ماده ای سبک و مقاوم در برابر مواد شیمایی است . پوسته خارجی کلاه در برابر ضربه و حرارت مقاومت بالایی دارد .

سعی کرده ایم در این مقاله به طور مفصل درباره جنس و متریال به کار رفته در کلاه های ایمنی با شما صحبت کنیم . در صورت نیاز به مشاوره در مورد انواع کلاه های ایمنی موجود در فروشگاه می توانید از طریق تماس تلفنی یا چت واتس اپ با ما در تماس باشید .

 

mehdi gharariy