بررسی مشخصات کلاه ایمنی

بررسی مشخصات کلاه ایمنی

بررسی مشخصات کلاه ایمنی


کلاه ایمنی ، که اصطلاحا به آن کلاه کار نیز می‌گویند ؛ یکی از مهم ترین و کاربردی ترین ابزارهای ایمنی به شمار می‌آید. از کلاه ایمنی در محیط های کاری مختلف ، به منظور حفاظت از سر کارکنان در مقابل اصابت اجسام سنگین ، استفاده می‌شود. سر ، یکی از حساس ترین قسمت‌های بدن ، در برابر حوادث و ضربات احتمالی می‌باشد. بنابراین استفاده از کلاه ایمنی ، می‌تواند یکی از ساده‌ترین روش‌ها ، برای حفاظت از کارکنان ، در برابر آسیب‌های احتمالی باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی مشخصات کلاه ایمنی ، بپردازیم. با ما همراه باشید.

کلاه ایمنی چیست؟

همانطور که گفته شد ؛ کلاه ایمنی ، نام دیگر کلاه کار می‌باشد که وظیفه آن ، حفاظت کارگران در برابر آسیب‌های وارده به سر می‌باشد. استفاده از این کلاه ، می‌تواند ساده‌ترین روش برای حفاظت از کارگران ، در برابر آسیب‌ها باشد. کلاه ایمنی می‌تواند کارگران را از خطراتی مانند شوک الکتریکی ، سوختگی و برخورد اجسام سنگین به سر محافظت نماید.

بررسی ویژگی‌های کلاه ایمنی مطلوب

کلاه ایمنی مطلوب ، باید دارای استانداردهای آمریکا ، اروپا و کانادا باشد. کلاه‌های ایمنی به روش‌های مختلفی تولید می‌شوند. مواد به کار رفته در طراحی این کلاه‌ها ، سخت و صنعتی می‌باشد و در مقایسه با کلاه‌های عمومی ، پیشرفته تر و پیچیده تر هستند. علت آن نیز این است که کلاه‌های ایمنی ، فشار و ضربات سنگین تری را تحمل می‌کنند و سازندگان کلاه‌های ایمنی ، با توجه به استاندارد آن ، مسئولیت سنگینی را بر عهده دارند. علت آن نیز این است که اگر از محصولات نامرغوب و بی کیفیت استفاده شود ؛ می‌تواند جان یک کارگر را به خطر اندازد. متاسفانه برخی از سازندگان کلاه ایمنی ، توجهی به اصول و استانداردهای کلاه ایمنی نمی‌کنند و این موضوع سبب می‌شود تا حوادث ناگوار رخ دهد. بنابراین تاکید می‌شود که با توجه به حیطه کاری خود ، لازم است که بهترین کلاه ایمنی را ، با توجه به ویژگی‌های آن برای خود انتخاب کنید. لازم است بدانید بهترین کلاه ایمنی ، کلاه ایمنی‌ای است که از سر شما به طور کامل محافظت کند.

بررسی جنس کلاه ایمنی

کلاه‌های ایمنی از دو بخش اصلی تشکیل می‌شوند. یکی از این دو بخش ، پوسته بیرونی و دیگری یراق داخل کلاه است. پوسته بیرونی ، بخش خارجی کلاه می‌باشد و وظیفه آن ، مقاومت در برابر نیروها و ضربات خارجی است. یراق داخل کلاه ، می‌تواند پوسته بیرونی کلاه را بدون ایجاد تماس با سر ، روی سر نگه دارد و نیروهای وارده را جذب کند. پوسته بیرونی کلاه از مواد مختلف پلیمر pvc ، فایبرگلاس و آلومینیوم ساخته شده است.

کلاه ایمنی در چند رنگ ساخته می‌شود؟

کلاه‌های ایمنی ، با توجه به کاربردی که دارند رنگ بندی می‌شود. این کلاه‌ها در رنگ‌های قهوه ای ، آبی ، سبز ، سفید ، قرمز ، خاکستری و زرد تولید می‌شوند که هر کدام کاربرد جداگانه دارد. جوشکاران و کارگران ، از کلاه ایمنی با رنگ قهوه ای استفاده می‌کنند. اپراتورهای فنی و برقکاران ، از کلاه ایمنی با رنگ آبی استفاده می‌کنند. خدمات فنی و مسئولین ایمنی ، از کلاه ایمنی با رنگ سبز استفاده می‌کنند. مهندسین و مدیران کارگاه‌ها ، از کلاه ایمنی با رنگ سفید استفاده می‌کنند. آتش‌نشانان ، از کلاه ایمنی با رنگ قرمز استفاده می‌کنند. بازدیدکنندگان کارگاه‌ها ، از کلاه ایمنی با رنگ خاکستری استفاده می‌کنند. کارگران پروژه‌های ساختمانی ، از کلاه ایمنی با رنگ زرد استفاده می‌کنند.

بررسی مشخصات کلاه ایمنی

کلاه ایمنی که به صورت استاندارد ساخته شده باشد ؛ باید دارای خصوصیات زیر باشد :

این کلاه باید در برابر سوختن و آب از خود مقاومت نشان دهد. همچنین در برابر نفوذ کردن اجسام ، مقاومت بالایی نشان دهد. کلاه ایمنی استاندارد ، باید بتواند ضربه و شوک وارد شده را جذب کند. هر کدام از پوشش‌های حفاظتی ، باید یک پوسته خارجی با استحکام بالا داشته باشند و علاوه بر آن ، مجهز به یک لایه آستر و جذب کننده ضربه باشند. در هر کدام از ابزارهای حفاظتی ، باید یک نوار یا تسمه وجود داشته باشد تا پوسته خارجی ، بتواند با فاصله و معلق رو سر قرار بگیرد. این پوشش حفاظتی ، باید دارای تهویه باشد‌. یکی دیگر از خصوصیاتی که کلاه ایمنی استاندارد باید داشته باشد ؛ این است که مجهز به یک دستورالعمل آسان ، برای استفاده و تنظیم کردن کلاه ایمنی روی سر باشد.

وب سایت کوهر

فروشگاه اینترنتی کوهر به منظور ارائه بهترین و باکیفیت ترین تجهیزات ایمنی و کوهنوردی به مشتریان عزیز تأسیس گشت. تمامی محصولات موجود در این فروشگاه نخست توسط کارشناسان و متخصصین این حوزه مورد آزمایش و بازبینی قرار می گیرد تا از ایمنی و کیفیت آن اطمینان حاصل شود. در صورتی که عیبی در محصول وجود نداشته باشد روی سایت قرار می گیرد تا در دسترس عموم باشد. بنابراین، برای خرید و سفارش لوازم و تجهیزات ایمنی خود می توانید بدون هیچ مشکلی به فروشگاه اینترنتی کوهر اعتماد نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله ، به بررسی مشخصات کلاه ایمنی استاندارد پرداختیم. همان طور که گفته شد ، کلاه ایمنی باید با استانداردها و خطراتی که در محیط کار ممکن است به وجود آید ؛ مطابقت داشته باشد تا بتواند هنگام رخ دادن حادثه ، از جان افراد محافظت کند. کلاه‌های ایمنی در انواع مختلفی ساخته می‌شوند و برای کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. شما می‌توانید انواع کلاه‌های ایمنی را از وبسایت کوهر خریداری کنید. همچنین می‌توانید جهت خریداری کلاه ایمنی پرشین سیفتی ، به لینک زیر مراجعه کنید.

کلاه ایمنی پرشین سیفتی مدل DWARF 7

mehdi gharariy
ارسال دیدگاه