بررسی کاربردهای کلاه ایمنی

بررسی کاربردهای کلاه ایمنی

بررسی کاربردهای کلاه ایمنی


کلاه ایمنی ، یکی دیگر از تجهیزات ایمنی است که در حفاظت و ایمنی کارکنان ، نقش بسزایی را ایفا می‌کند. می‌توان با استفاده از رنگ کلاه ایمنی ، مراتب سازمانی و سمت کارکنان را مشخص کرد. یکی از ساده ترین روش‌ها ، برای حفاظت از کارگران ، استفاده از کلاه ایمنی می‌باشد. این کلاه می‌تواند از کارگران ، در برابر خطرات برخورد اجسام سنگین ، شوک الکتریکی و سوختگی محافظت نماید. در این مقاله قصد داریم به بررسی کاربردهای کلاه ایمنی بپردازیم. با ما همراه باشید.

بررسی نکات مهم در رابطه با کلاه ایمنی

هنگام انتخاب کلاه ایمنی ، حتما باید یک سری نکات را در نظر داشته باشید. در ابتدا باید به برگه مشخصات که نام کارخانه و استانداردهای تایید شده در آن قید شده است ؛ دقت کنید. هر کدام از کلاه‌های ایمنی ، دارای استانداردهای منحصر به فردی هستند که در ادامه به چند مورد اشاره خواهیم کرد :

یکی از نکاتی که باید به آن توجه کرد ؛ این است که کلاه ایمنی در برابر جریان برق عایق باشد. وزن این کلاه باید کمتر از ۴۰۰ گرم باشد. از طرفی باید در برابر نفوذ آب و رطوبت ، مقاومت بالایی از خود نشان دهد. ترجیحا باید دور کلاه ایمنی ، برای حفاظت بیشتر ، دارای لبه باشد. کلاه ایمنی باید مجهز به نوار پشت گردن باشد که بتوان آن را روی سر تنظیم کرد. از طرفی نیاز است که برای ثابت نگه داشتن کلاه روی سر ، دارای بند چانه باشد .

به این نکته باید توجه داشت که هر کلاه ایمنی ، اگر در معرض شدید ضربه قرار بگیرد ؛ لازم است که تعویض شود. حتی اگر نشانه صدمه در آن مشاهده نمی‌شود ؛ باز هم احتیاج به تعویض دارد. به منظور شستشوی کلاه ایمنی ، نباید آن را با موادی که دارای غلظت بالای پاک کنندگی هستند ؛ شست و شو داد. هرگز نباید کلاه ایمنی را رنگ آمیزی کرد و آن را به وسیله نوار چسب تزیین کرد. از طرفی نباید از عمد روی آن را خراشید. زیرا این موارد سبب آسیب دیدگی کلاه می‌شود. افرادی که از کلاه‌های ایمنی استفاده می‌کنند ؛ باید به صورت دوره‌ای آن را مورد بازبینی قرار دهند و زمانی که نشانه‌های ساییدگی یا پارگی در آن مشاهده کردند ؛ باید یک فاصله زمانی مرتبی را انجام دهند.

بررسی کاربردهای کلاه ایمنی

امروزه از کلاه‌های ایمنی ، در بسیاری از مشاغل استفاده می‌شود. کلاه ایمنی یکی دیگر از ابزارهای حفاظتی است که مورد استفاد‌ه‌ی بسیاری از افراد ، خصوصا کارگران ساختمانی ، آتش‌نشان‌ها ، جوشکارها ، لوله کش‌ها و … قرار می‌گیرد. کلاه ایمنی دارای کاربردهای بسیاری می‌باشد که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد :

  • از کلاه ایمنی ، جهت جلوگیری از آسیب رسیدن به سر کارگران ساختمانی ، مهندسی عمران ، کارگران کارخانه‌ها و معادن ، هنگام برخورد اشیای مختلف استفاده می‌شود.
  • کارکنانی که در کارخانه‌ها و کارگاه‌های تولید شیشه و فولاد فعالیت می‌کنند نیز از کلاه ایمنی استفاده می‌کنند.
  • از کلاه ایمنی ، جهت جلوگیری از برخورد سر به لوله‌ها و دیوارهای ساختمان نیز استفاده می‌شود.
  • یکی دیگر از کاربردهای کلاه ایمنی ، در جلوگیری از ایجاد شوک الکتریکی ، در شرایط خاص و ویژه ، برای مهندسان برق می‌باشد.
  • از کلاه ایمنی به منظور جلوگیری از گیر کردن موها در هنگام برخورد با دستگاه مخصوص استفاده می‌شود.

بررسی اجزای تشکیل دهنده کلاه ایمنی

کلاه ایمنی از اجزای مختلفی تشکیل شده است که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم.

کلاه ایمنی دارای لبه‌هایی است که وظیفه آن‌ها حفاظت از گردن و صورت می‌باشد. قسمت خارجی کلاه ، وظیفه مقاومت در برابر ضربه‌های وارده را دارد. بند و تسمه کلاه ، می‌توانند آن را بدون تماس روی سر نگه دارند. همچنین می‌تواند ضربه‌های وارده به کلاه را جذب کنند. بند چانه کلاه ، می‌تواند کلاه را روی سر ثابت نگه دارد. نوار عرق گیر کلاه ایمنی ، قابلیت شستشو دارد و در قسمت پیشانی قرار می‌گیرد. نوار پشت گردن کلاه ایمنی ، می‌تواند کلاه را بر روی سر تنظیم کند.

وب سایت کوهر

فروشگاه اینترنتی کوهر به منظور ارائه بهترین و باکیفیت ترین تجهیزات ایمنی و کوهنوردی به مشتریان عزیز تأسیس گشت. تمامی محصولات موجود در این فروشگاه نخست توسط کارشناسان و متخصصین این حوزه مورد آزمایش و بازبینی قرار می گیرد تا از ایمنی و کیفیت آن اطمینان حاصل شود. در صورتی که عیبی در محصول وجود نداشته باشد روی سایت قرار می گیرد تا در دسترس عموم باشد. بنابراین، برای خرید و سفارش لوازم و تجهیزات ایمنی خود می توانید بدون هیچ مشکلی به فروشگاه اینترنتی کوهر اعتماد نمایید.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی کاربردهای کلاه ایمنی ، پرداختیم. همانطور که می‌دانید محیط های کاری مختلفی وجود دارند که با توجه به شرایط آن‌ها ، ممکن است آسیب‌های جدی ، جان کارگران را تهدید کند. بنابراین در مشاغل پر خطر ، استفاده از تجهیزات ایمنی می‌تواند سلامت آن‌ها را تا مقداری ، تضمین کند. یکی از ابزارهای ایمنی که برای کارگران ساختمانی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد ؛ کلاه ایمنی است که در این مقاله به بررسی کاربردهای آن پرداختیم. شما می‌توانید انواع کلاه ایمنی را از فروشگاه کوهر خریداری کنید. همچنین می‌توانید برای خریداری کلاه ایمنی گپ هترمن ، به لینک زیر مراجعه کنید.

کلاه ایمنی گپ هترمن

mehdi gharariy
ارسال دیدگاه