عینک ایمنی چیست؟

عینک ایمنی چیست؟

عینک ایمنی چیست؟


این مکان وجود دارد که در هنگام انجام فعالیت‌های روزانه ، ذرات بسیار کوچکی به سمت چشم شما پرتاب شوند و سبب شوند که چشم ، دچار مشکل گردد. به منظور حفظ چشم‌ها ، در مقابل این ذرات ، از عینک‌های ایمنی استفاده می‌شود. ممکن است این سوال برای شما به وجود آید ؛ که عینک ایمنی ، با عینک‌های مختلف چه تفاوتی دارند و کاربرد آن به چه صورت است؟ یکی از ضروری‌ترین تجهیزات ایمنی فردی ، عینک ایمنی می‌باشد که می‌تواند از چشم افراد در برابر خطرات مختلفی مثل پرتاب اجسام ، اشعه مادون قرمز و فرابنفش ، مواد شیمیایی و اسیدی ، گرد و غبار و بسیاری از موارد دیگر ، در مشاغل مختلف محافظت کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی ویژگی‌های عینک ایمنی بپردازیم. با ما همراه باشید.

عینک ایمنی چیست؟

همانطور که می‌دانید چشم‌ها ، یکی از حساس ترین اجزای صورت به شمار می‌روند که حفظ و مراقبت از آن‌ها ، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در بسیاری از مشاغل ، ممکن است به سبب وجود براده و ضایعات تولیدی ، چشم‌ها در خطر آسیب جدی باشند. به همین دلیل استفاده از عینک ایمنی بسیار توصیه می‌شود. عینک ایمنی یک ابزار ایمنی و مراقبتی است که در مدل‌های مختلفی موجود می‌باشد. هر کدام از این مدل‌ها ، دارای کارکرد و کاربرد به خصوص خود هستند. عینک ایمنی ، یکی از تجهیزات مورد نیاز است که از آن ، در بسیاری از مشاغل استفاده می‌شود و سبب می‌شود که چشم‌ها ، در برابر انواع مواد شیمیایی ، ذرات ریز و درشت و اشعه‌های مختلف ، در امان بماند. در بسیاری از مشاغل ، ممکن است عدم وجود عینک ایمنی ، هزینه‌های بالایی را به وجود آورد. بنابراین یکی از مهمترین مواردی که باید در انتخاب عینک ایمنی به آن توجه کرد ؛ کیفیت و سلامت این عینک‌ها می‌باشد. عینک‌های ایمنی ، در مقایسه با عینک‌های معمولی ، بسیار قوی‌تر و مستحکم‌تر طراحی شده اند تا بتوانند در برابر خطرات مختلف از چشم مراقبت کنند. اگر از این عینک‌ها ، در حین کار استفاده نشود ؛ ممکن است آسیب‌های جبران ناپذیری از جمله از دست دادن بینایی برای شما به وجود آید.

نکات مهم در خرید عینک ایمنی

در زمان خرید عینک ایمنی ، یک سری نکات و پارامترها وجود دارد که با رعایت آن‌ها ، می‌توانید بهترین انتخاب را در تهیه عینک داشته باشید. یکی از نکاتی که باید به آن توجه کنید ؛ جنس فریم و دسته عینک می‌باشد. قاب و فریم عینک‌های ایمنی ، از جنس‌های مختلفی تولید شده اند. این فریم‌ها ، می‌توانند از مواد فلزی مانند نیکل و مواد پلاستیکی مانند سلولز استات ، پلی کربنات و نایلون تولید شده باشد. بنابراین باید به نوع آن توجه کرد.

مورد دیگر ، شیشه عینک ایمنی می‌باشد. شیشه عینک‌های ایمنی ، از نوعی هستند که با استفاده از حرارت مقاوم می‌شوند. جنس آن‌ها معمولا از پلی‌کربنات ، استات سلولز و … می‌باشد. تمیز کردن شیشه‌ها بسیار راحت می‌باشد. شیشه‌های لایه لایه ، پلاستیک ، عدسی حاوی تورسیمی ، پلی متیل متاکریلات و … از مناسب‌ترین انواع شیشه‌های عینک هستند که به واسطه واکنش‌های شیمیایی مقاوم شدند. لازم است بدانید عرض شیشه‌های حفاظتی ، باید ۵.۴۴ میلی متر و ارتفاع آن‌ها در جهت قائم ۳۸ میلی متر باشد.

مورد دیگری که در انتخاب عینک‌های ایمنی وجود دارد ؛ طراحی استاندارد و ارگونومیک آن می‌باشد. عینک‌های ایمنی باید با توجه به اصول ارگونومی کیفی و مطابق با استانداردهای بین المللی ، تولید شده باشند. همچنین دسته‌های عینک باید دارای استاندارد بوده و انعطاف بالایی برخوردار باشند.
میدان دید ، یکی دیگر از پارامترهایی است که در خرید عینک ایمنی باید به آن توجه داشت. میدان دید هر عینکی با سایر عینک‌ها ، متفاوت است. لازم است بدانید در صورتی که در محیط کار می‌کنید که احتیاج به میدان دید وسیعی است ؛ باید از عینک اپتیکال استفاده کنید.

مورد دیگری که باید به آن توجه کرد ؛ لنز عینک ایمنی می‌باشد. یکی از تمایزهایی که بین عینک‌ها ایجاد می‌شود ؛ مربوط به لنز به کار رفته در آن‌هاست. لنز عینک در انواع مختلفی وجود دارد که عبارتند از : لنز شفاف ، لنز سبز ، لنز آینه ای ، لنز قهوه ای یا کهربایی ، لنز آبی ، لنز قطبی و لنز نارنجی.

بررسی ویژگی‌های عینک ایمنی مناسب چشم

همانطور که در مشاغل برشکاری ، آزمایشگاهی ، مهندسی جوشکاری از عینک ایمنی استفاده می‌شود ؛ در صنایعی که با اشعه‌های فروسرخ و فرابنفش در ارتباط هستند نیز استفاده از عینک ایمنی لازم است. زیرا استفاده نکردن از آن ، می‌تواند آسیب‌های جبران ناپذیری را به چشم وارد کند. بنابراین استفاده از عینک‌های ایمنی برای پرسنل کار ، بسیار ضروری است. یکی از مواردی که در هنگام خرید عینک ایمنی باید به آن توجه کرد ؛ این است که برای انجام هر نوع عملیات ، یک مدل عینک خاص وجود دارد و مقدار تیرگی شیشه‌های آن ، متفاوت خواهد بود. بنابراین قبل از خرید عینک ایمنی نیاز است که مقدار تیرگی شیشه‌های عینک را با توجه به نوع فعالیت جوش و برش ، با استانداردهای روز جهانی مطابقت دهید.

عینک ایمنی سبب جلوگیری از چه خطراتی می‌شود؟

استفاده نکردن از عینک‌های ایمنی ، می تواند خطراتی مانند خطرات مکانیکی ، خطرات تشعشع ،خطرات دما و خطرات شیمیایی را به دنبال داشته باشد. خطرات مکانیکی ، توسط واحدها و ابزارهایی که با تولید ذرات ریز و گزنده کار می‌کنند ؛ ایجاد می‌شود و سبب می‌شود تا به قرنیه آسیب برسد. ابزارهایی مانند صنایع کاهنده و حکاکی ، از این دسته هستند. خطرات تشعشع در برخی مشاغل مانند جوشکاری و عملیات‌های مختلف که با اشعه ماورا بنفش و انواع پرتوها در تماس هستند ؛ وجود دارد. این تشعشعات می‌تواند بر چشمان شما تاثیر منفی گذاشته و سبب آسیب رسیدن به آن شوند. خطرات دمایی ، توسط مایعات سوزان تراشه‌های فولادی و تشعشعات گرمایی شدید تولید شوند و ممکن است برای چشم ، بسیار خطرناک باشد. خطرات شیمیایی شامل کلیه مواد بین المللی مثل مایعات ، گازها ، ترکیبات شیمیایی و سایر موارد می‌باشند که بیشتر در آزمایشگاه‌ها و کارگاه‌ها وجود دارد.

سخن پایانی

در این مقاله در رابطه با عینک ایمنی و ویژگی‌های آن صحبت کردیم. علاوه بر آن ، اطلاعاتی را در رابطه با نکات مهم ، هنگام خرید عینک ایمنی دریافتید. همانطور که گفته شد ، چشم یکی از مهمترین اجزای صورت هر فردی می‌باشد که محافظت و مراقبت از آن ، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. به منظور محافظت از چشم ، در مشاغل مختلف ، عینک‌های ایمنی به وجود آمده اند که دارای انواع مختلفی می‌باشند و در شرایط و موقعیت‌های مختلف ، می‌توانند از آسیب خطرات جدی برای چشم شما جلوگیری کنند. بنابراین نیاز است که به استفاده کردن از عینک‌های ایمنی در مشاغل ذکر شده کاملا توجه نمایید.

وب سایت کوهر

فروشگاه اینترنتی کوهر به منظور ارائه بهترین و باکیفیت ترین تجهیزات ایمنی و کوهنوردی به مشتریان عزیز تأسیس گشت. تمامی محصولات موجود در این فروشگاه نخست توسط کارشناسان و متخصصین این حوزه مورد آزمایش و بازبینی قرار می گیرد تا از ایمنی و کیفیت آن اطمینان حاصل شود. در صورتی که عیبی در محصول وجود نداشته باشد روی سایت قرار می گیرد تا در دسترس عموم باشد. بنابراین، برای خرید و سفارش لوازم و تجهیزات ایمنی خود می توانید بدون هیچ مشکلی به فروشگاه اینترنتی کوهر اعتماد نمایید.

شما می‌توانید برای خرید عینک‌های ایمنی و عینک دودی Promax با لنز کهربایی به لینک زیر مراجعه کنید.

عینک ایمنی Promax لنز کهربایی

mehdi gharariy
ارسال دیدگاه