کلاه ایمنی چیست و از چه اجزائی تشکیل شده است

کلاه ایمنی چیست ؟

ایمنی در کار نیازمند استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب می باشد ، اما داشتن اطلاعات کافی از آن نیز مهم تر است زیرا در صورت نبود آگاهی در مورد این تجهیزات نه تنها از خود در برابر تهدیدات موجود حفاظت نکرده اید بلکه حتی در برخی موارد زمینه بروز خطرات مختلفی را آماده کرده اید . با ما همراه باشید تا به صورت دقیق و جزء به جزء اطلاعات لازم را درباره انواع تجهیزات ایمنی دریافت کنید .

اگر بخواهیم تعریفی ساده را برای آن در نظر بگیریم باید بگوییم که : به کلاهی که از آن به جهت حفاظت از سر در برابر هرگونه خطرات اعم از فیزیکی و شیمیایی استفاده میکنیم کلاه ایمنی میگویند .

این خطرات شامل چه مواردی می تواند باشد ؟

 • سقوط اجسامی مانند تجهیزات ساختمانی بر روی سر
 • سقوط خود فرد از ارتفاع
 • ریزش مواد شیمیایی مختلف
 • تابش پرتو های مضر مانند اشعه uv
 • برخورد سر به انواع موانع فیزیکی مانند لوله ها یا دستگاه های چرخنده

اگر بخواهیم کلاه ایمنی را از نظر استاندارد تعریف کنیم باید چه بگوییم ؟

برای این کار باید کلاه ایمنی خود را توسط دستگاه های تست مختلف از نظر میزان مقاومت فیزیکی و شیمیایی بررسی کنیم که این کار به لطف شرکت استاندارد EN انجام شده است پس باید طبق این استاندارد کلاه ایمنی را تعریف کنیم .

استاندارد EN 397 کلاه ایمنی

طبق استاندارد EN 397 اروپا کلاه ایمنی به کلاهی گفته می شود که توانایی حفاظت از سر در برابر عوامل کلی زیر را داشته باشد :

 1. حفاظت از سر کاربر در برابر سقوط اشیاء
 2. حفاظت در برابر ضربه های مکانیکی
 3. حفاظت از سر در برابر آسیب های مغزی یا شکستگی جمجه
 4. حفاظت از سر در برابر تغییر شکل جانبی کلاه

طبق این استاندارد وزن کلاه ایمنی نباید بیشتر از 400 گرم باشد .

کلاه ایمنی از چه اجزائی تشکیل شده است ؟

حالا که تعریف درست کلاه ایمنی را یاد گرفتیم وقت آن است که بدانیم کلاه ایمنی ما از چه اجزاعی تشکیل شده است . هرکلاه ایمنی فارغ از این که برای چه کاری خریداری شده است معمولا دارای اجزاع کلی یکسان می باشد .

 1. پوسته خارجی کلاه
 2. بند ابریشمی یا پلاستیکی کفی کلاه
 3. نوار عرق گیر پیشانی
 4. سیستم تنظیم سایز کلاه

در برخی کلاه های ایمنی اجزاء زیر نیز وجود دارد :

 • چانه بند پلاستیکی با نوار ابریشمی
 • عینک ایمنی متصل به کلاه
 • دیرچه اتصال ایرماف

این دومورد بالا معمولا در کلاه های ایمنی کار در ارتفاع و برق بیشتر استفاده می شود .

حالا اگر دوست دارید تا بدانید هریک از این اجزاء چیست لطفا با ادامه این مقاله همراه باشید .

پوسته خارجی کلاه :

کلاه های ایمنی از مواد تشکیل دهنده مختلفی ساخته می شوند که شامل موارد زیر می شود :

 • پلی اتیلن
 • پلیمر ABS
 • فایبرگلاس
 • آلومینیوم
 • پلی کربنات

جنس ملاه ایمنی از چیست

بند ابریشمی  :

بند ابریشمی موجود در کف کلاه مانع از تماس مستقیم سر به کف کلاه می شود . به طور معمول این بند فضایی بین 2 تا 3 سانتی متر بین سر و کف کلاه ایجاد میکند . در واقع بند ابریشمی  به این دلیل مورد استفاده قرار میگیرد ، هنگامی که ضربه ای توسط یک جسم خارجی به کلاه وارد می شود توسط این بند دفع شده و مانع برخرود ضربه به سر می شود . در نسخه کلاه های مهندسی این بند از نوع ابریشمی و در نسخه کارگری از نوع پلاستیکی می باشد . لازم به ذکر است که نبود این بند با استفاده نکردن از کلاه ایمنی تفاوت چندانی ندارد .

نوار عرق گیر پیشانی :

کلاه ایمنی دارای پوسته ای سخت می باشد که در صورت نبود محافظ می تواند موجب اسیب به پوست شود . نوار عرق گیری که در کلاه ایمنی مورد استفاده قرار میگیرد دو وظیفه اصلی را برعهده دارد .

 1. جلوگیری از تماس مستقیم پیشانی با کلاه
 2. جذب تعرق ناشی از فعالیت کاربر : فرض کنید در محیطی باز و زیر دمای خورشید در حال فعالیت می باشد . اگر این نوار عرق گیر در کلاه شما نباشد تعرق شما روی صورت و چشمان شما جاری شده و مانع از ادامه کار می شود .

نوار های عرق گیر معمولا از جنس پلی استر و پنبه می باشند که قابلیت شست و شو و تعویض را نیز دارا می باشند .

سیستم تنظیم سایز کلاه :

بسیاری از کاربران معمولا در هنگام خرید کلاه ایمنی دو سوال مهم از ما می پرسند

 1. آیا این کلاه سایز بندی دارد ؟
 2. کلاه ایمنی زنانه یا مردانه دارید ؟

برای پاسخ گویی به هر دو سوال شرکت های سازنده از سیستم تنظیم سایز در کلاه ایمنی استفاده کرده اند. بدین منظور که شما یک کلاه ایمنی خریداری میکنید ولی ان کلاه برای هر سایزی مناسب می باشد . به عکس های زیر دقت کنید .

 

دو نوع تنظیم سایز در کلاه های ایمنی مورد استفاده قرار میگیرد .

 • تنظیم رگلاژی : به صورت پیچی می توانید سایز کلاه را تنظیم کنید
 • تنظیم سگکی: مانند تنظیم سایز کمربند با کشیدن تسمه سگک می توانید سایز کلاه ایمنی را تنظیم کنید .
چانه بند پلاستیکی :

کلاه ایمنی کار در ارتفاع هترمن مدل mk8 evoliteکلاه ایمنی کار در ارتفاع هترمن مدل mk8 evolite

 

چانه بند های پلاستیکی به کلاه ایمنی متصل شده و مانع از افتادن کلاه از روی سر می شود . در هنگام کار در ارتفاع کاربران باید تمامی حواس خود را روی کار بگذارند و وقتی برای نگهداشتن کلاه روی سر نخواهند داشت از این رو با استفاده از چانه بند این دغدغه را از بین می برند .

عینک ایمنی متصل به کلاه :

در این مورد عینک ایمنی متصل به کلاه می باشد و با صورت فیکس شده و تکان نمی خورد . این مورد هم مانند چانه بند می تواند یکی از  دغدغه های مهم کاربران را رفع کند .

کلاه ایمنی هترمن مدل mk7

دریچه اتصال ایرماف به کلاه :

بسیاری از کاربران در محیطی کار میکنند که علاوه بر کلاه ایمنی نیاز مند استفاده از گوشی های صدا گیر برای کاهش آلایندگی های صوتی محیط می باشند . در صورتی که از کلاه ایمنی استفاده میکنید نمی توانید هم زمان از ایرماف نیز استفاده کنید برای این کار تولید کنندگان در قسمت جانبی کلاه دریچه ای تعبیه کرده اند که بوسیله آن می توانید ایرماف را به کلاه متصل کنید . با مشاهده تصویر زیر درک بهتری از این موضوع خواهید داشت . لازم به ذکر است که ایرمافی که به کلاه متصل می شود ایرماف رو کلاهی نام دارد و با ایرماف هدبندی تفاوت زیادی دارد .

گوشی صداگیر روکلاهی هلبرگ مدل c3

 

خرید انواع کلاه ایمنی

در خرید کلاه ایمنی باید به دو نکته کلی توجه داشت :
 1. کلاه ایمنی را برای مصرف در چه زمینه ای خریداری می کنید ؟
 2. هنگام خرید به تاریخ تولید آن دقت داشته باشید .

برای پاسخگویی به سوال اول باید بدانیم که هر کلاه ایمنی مخصوص چه کاری است پیشنهاد میکنم اگر هنوز نمی دانید که کلاه های ایمنی چه مدل هایی دارد و برای چه مصارفی مورد استفاده قرار میگیرد روی عکس زیر کلیک کنید تا با انواع کلاه ایمنی آشناشوید .

اما برای این که بتوانیم بفهمیم کلاه ایمنی خریداری شده در چه تاریخی تولید شده و  تا چه تاریخی قابل استفاده است باید داخل کلاه را نگاه کنیم به عکس زیر توجه کنید :

داخل هر کلاه اطلاعاتی نظیر :

 • نام کلاه
 • کشور سازنده
 • محدوده دمایی قابل استفاده
 • حد توانایی تنظیم سایز
 • استاندارد های موجود
 • تاریخ تولید نوشته شده است .

تاریخ تولید در کلاه شبیه ساعت و با عقربه نشان داده شده است . ساعتی که در آن اعداد از یک تا 10 نوشته شده است نشان گر روز تولید و ساعتی که در آن اعداد دورقمی نوشته شده است (مانند 16 ، 17 ، 18 ، 19 ، 20 ، 21 ) نشان دهنده سال تولید میباشد . لازم به ذکر است که تا 5 سال از تاریخ تولید هرکلاه ایمنی میتوان از آن استفاده کرد . البته در برخی شرایط محیطی این عدد متغیر است .

سعی کردیم در این مقاله به صورت جامع و تخصصی پاسخی برای سوال کلاه ایمنی چیست به شما عزیزان ارائه داده باشیم . در صورت نیاز به راهنمایی های بیشتر با ما در تماس باشید . فروشگاه کوهر مرجع تخصصی انواع تجهیزات ایمنی و حفاظت فردی در ایران

mehdi gharariy